Atrakcje Gołuchowa i okolicy
Gołuchów i okolice to jedno z najładnieszych miejsc w naszym Kraju
Zamek, przypominający kształtem zamki znad Loary, związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. We wnętrzu skrywa wyjątkową kolekcję waz greckich. Otoczony jest malowniczym parkiem, największym w Polsce arboretum. W skład kompleksu zamkowo – parkowego wchodzą również dwa Muzea Leśnictwa.
Powstała na bazie wybudowanej w latach 1852-1853 gorzelni. Swój wygląd zawdzięcza Izabelli i Janowi Działyńskim – właścicielom Gołuchowa, którzy w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia podjęli decyzję o adaptacji przemysłowego budynku na cele mieszkalne.
Zbiornik powstał na rzece Ciemna w latach 1969-71 i ma powierzchnie 51 ha . Średnia głębokość to około 2,5m ale namierzyć można doły nawet po 6 - 7 metrów zwłaszcza w pobliżu tamy , dużej zatoki i samego środka zalewu czyli koryta Ciemnej.Linia brzegowa zalewu jest bardzo ciekawa , zaczynając opis od tamy po stronie lasu na początku znajduje się główna plaża wraz z ośrodkiem wypoczynkowym, następnie pierwsza mała zatoka w której to cumowany jest sprzęt pływający jest to świetne miejsce na okonia
Została założona w kwietniu 1977 roku w oparciu o ekspertyzę Biura Studiów i Projektów Lasów Państwowych w Łodzi. Utworzenie zagrody żubrów w Gołuchowie wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności utworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Pokazowa Zagroda Zwierząt jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje ona powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu.
Kilometry ścieżek rowerowych na terenie gminy ułatwiają miłośnikom dwóch kółek podróżowanie i poznanie jej walorów turystycznych.
Kamień św. Jadwigi nazywany także Kamieniem św. Kingi - największy w Wielkopolsce, szósty co do wielkości w Polsce głaz narzutowy. W odległości blisko 3 km od Gołuchowa, na południe od wsi znajduje się będący od 1888 roku pod ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej głaz narzutowy. Obiekt znalazł się w tym miejscu za sprawą lądolodu skandynawskiego. Zbudowany z różowego granitu głaz ma w obwodzie 22 m, długi jest na 8,5 m, szeroki na 6,5 m i wysokość 3,5 m (zagłębiony jest w ziemi na 2 m).
Kalisz jest najstarszym miastem na ziemiach polskich; w roku 1960 święcił uroczyście 1800-lecie swojej udokumentowanej historii. Tyle właśnie wieków minęło bowiem od czasu, gdy starożytny geograf Klaudiusz Ptolemeusz odnotował istnienie na ziemiach polskich osiedla pod nazwą Kalisia. Następne wzmianki pisane o nim zaczną się pojawiać dopiero po upływie tysiąca lat, ale intensywne poszukiwania archeologiczne prowadzone po II wojnie światowej potwierdziły wiarygodność starożytnego przekazu.
W odległości 30 km od Kwiatowej znajduje się stadion żużlowy w Ostrowie Wielkopolskim. Na, którym odbywają się zawody rangi międzynarodowej.